Με 32 μετάλλια επέστρεψε η κολυμβητική ομάδα του Ευβοϊκού ΓΑΣ από την Καλαμάτα

Με 32 μετάλλια (13 χρυσά – 9 ασημένια – 10 χάλκινα) επέστρεψε η κολυμβητική ομάδα του Ευβοϊκού ΓΑΣ από την Καλαμάτα το Σαββατοκύριακο 11-12 Μαΐου.
Τους αγώνες με την επωνυμία «4ο Κύπελλο Σπύρος Κοντόπουλος 2019», διοργάνωσε με μεγάλη επιτυχία ο Ναυτικός Όμιλος Καλαμάτας και συμμετείχαν 650 αθλητές-τριες από την Πελοπόννησο και την Αθήνα.
Η αγωνιστική και προαγωνιστική ομάδα του Ευβοϊκού ΓΑΣ συμμετείχε με 30 αθλητές-τριες κάνοντας εντύπωση ανάμεσα από πολλά σωματεία που συμμετείχαν.
Αναλυτικά τα μετάλλια και οι θέσεις για την προαγωνιστική ομάδα:
12 ετών
Χατζηαλεξίου Γεωργία 1η στα 50 – 100 – 200 πρόσθιο
Τσαγκρίγκινα Αλεξάνδρα 2η στα 50 – 100 – 200 ύπτιο
Σφυρόπουλος Ιωάννης 1ος στα 200 πρόσθιο και 3ος στα 50 και 100 πρόσθιο
Χατζηβασιλείου Παναγιώτης 3ος στα 100 ύπτιο, 5ος στα 50 πεταλούδα, 7ος στα 200 ΜΑ
Καρράς Κωνσταντίνος 8ος στα 50 πεταλούδα, 11ος στα 100 ελεύθερο, 12ος στα 100 πρόσθιο
Τάντη Φωτεινή 13η στα 100 ύπτιο, 14η στα 50 ελεύθερο
11 ετών
Πολυκαρπίδη Ειρήνη 1η στα 100 ύπτιο, 1η στα 200 ΜΑ , 1η στα 50 πεταλούδα
Ιωαννίδης Πέτρος 2ος στα 200 πρόσθιο, 5ος στα 100 πρόσθιο,8ος στα 50 πρόσθιο
Ιωάννου Χρήστος 1ος στα 200 ΜΑ, 3ος στα 50 ελεύθερο, 5ος στα 200 ύπτιο
Παπαϊωάννου Αριστέα 3η στα 50 πρόσθιο, 5η στα 50 ύπτιο, 8η στα 100 ύπτιο
Παπαϊωάννου Μαριάννα 1η στα 100 πρόσθιο, 4η στα 50 πρόσθιο, 5η στα 200 πρόσθιο
Ρόδη Ελευθερία 2η στα 50 ύπτιο, 3η στα 200 ύπτιο, 4η στα 100 ύπτιο
Ήλια Αγγελική 8η στα 100 πρόσθιο, 9η στα 100 ελεύθερο
1η θέση στα 4Χ50 ΜΟ κοριτσιών με τις Ρόδη Ελευθερία, Παπαϊωάννου Μαριάννα, Πολυκαρπίδη Ειρήνη, Παπαϊωάννου Αριστέα.
10 ετών
Κουλουρίδη Μαρία 1η στα 50 – 100 πρόσθιο
Λιάσκου Βασιλική 1η στα 200 ελεύθερο, 3η στα 100 ελεύθερο
Σεπετή Ελένη 4η στα 50 ύπτιο , 5η στα 100 ύπτιο
Χαμαλίδη Αργυρώ 4η στα 200 ΜΑ, 5η στα 50 πεταλούδα
Στρατή Ιωάννα 2η στα 100 πρόσθιο, 4η στα 50 ελεύθερο
Πίγγου Ευαγγελία 7η στα 50 ύπτιο, 9η στα 50 πεταλούδα
Γλωσσιώτης Ευάγγελος 13η στα 50 ύπτιο, 14ος στα 50 πρόσθιο
2η Θέση στα 4Χ50 ΜΟ κοριτσιών με τις Χαμαλίδη Αργυρώ, Κουλουρίδη Μαρία, Στρατή Ιωάννα, Λιάσκου Βασιλική.
9 ετών
Καρρά Δανάη 4η στα 50 πεταλούδα, 6η στα 50 πρόσθιο
Ευαγγελίδου Ελένη 12 στα 50 πρόσθιο, 13η στα 50 ύπτιο
Θεοφίλου Παρασκευάς 4ος στα 50 πρόσθιο, 7ος στα 50 ύπτιο
4η Θέση στα 8Χ50 mix 9-10-11-12 ετών με τους Τσαγκρίγκινα Αλεξάνδρα, Χατζηβασιλείου Παναγιώτης, Πολυκαρπίδη Ειρήνη, Ιωαννίδης Πέτρος, Λιάσκου Βασιλική, Γλωσσιώτης Ευάγγελος, Καρρά Δανάη, Ιωάννου Χρήστος.

Για την αγωνιστική ομάδα η βραβεύσεις σε αυτούς τους αγώνες δεν έγιναν ανά ηλικιακή κατηγορία αλλά κατηγορία OPEN.
Έτσι η 14χρονη Χαμαλίδη Αναστασία για άλλη μία φορά έδειξε το ταλέντο της κατακτώντας 4 μετάλλια στην κατηγορία γυναικών, 2η στα 200 ύπτιο και 200 ΜΑ και 3η στα 200 – 400 ελεύθερο.
Μετάλλιο από την αγωνιστική στην κατηγορία γυναικών, κατέκτησε και η Χατζηαλεξίου Παναγιώτα, κερδίζοντας την τρίτη θέση στα 200 μέτρα πρόσθιο.
Με πολύ καλές επιδόσεις συμμετείχαν και οι:
Βελέντζας Δημήτρης στα 50-100-200 ελεύθερο και 50 πεταλούδα
Καλυβάκη Κατερίνα 50-100 ελεύθερο και 50-100 πεταλούδα
Κατσούνη Ελένη 50-100-200 ύπτιο και 50 ελεύθερο
Δριχούτη Ευαγγελία 50-100 πρόσθιο, 100 ελεύθερο, 50 πεταλούδα
Παπαϊωάννου Γεωργία 50-100-200 ελεύθερο, 50 ύπτιο
Ο Ευβοϊκός ΓΑΣ σας ενημερώνει ότι ξεκίνησαν τα καλοκαιρινά προγράμματα των ακαδημιών, σας περιμένουμε όλους να μάθετε κολύμβηση με τους καλύτερους.

Συγχαρητήρια σε όλους τους αθλητές-τριες για τις επιδόσεις τους και την προσπάθεια τους.

Related

JOIN THE DISCUSSION